Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 28, 2021 in Rozrywka |

Twój pierwszy gramofon – co wybrać?

Chcesz kupić swój pierwszy gramofon, ale nie wiesz na jaki model się zdecydować? Masz również przy tej okazji z pewnością inne dylematy, jak choćby koszty zakupu czy wybór sprzedawcy. W tym krótkim artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego gramofonu.

Jaki gramofon wybrać?

Na rynku dostępne są zarówno gramofony współczesne, o nowoczesnym designie, jak i oryginalne, a także stylizowane na retro, lecz zasilane elektrycznie. Jeśli zależy ci na klasycznym sprzęcie sprzed dziesięcioleci, zdecyduj się na gramofon mechaniczny, z tubą lub walizkowy. Pamiętaj jednak, że na takim urządzeniu odtworzysz jedynie płyty szelakowe, konieczna będzie też wymiana igieł.

Jeśli chcesz słuchać nagrań zarówno z szelaków, jak i z winyli, zdecyduj się na gramofon elektryczny. Możesz wybrać nowoczesny lub stylizowany na retro, jednak ze współczesnymi udogodnieniami. W zależności od ceny i modelu możesz liczyć na radio, złącza USB, komunikację Bluetooth, odtwarzanie CD a nawet komplet głośników z subwooferem włącznie.

Sklep – gdzie warto kupić gramofon?

Nie kupuj sprzętu z tzw. okazji. Szczególnie jeśli dotyczy to gramofonu starego. Antyk, na który wydasz okrągłą sumkę może okazać się niewiele wartą repliką, która poza ładnym wyglądem nie oferuje nic więcej. Jeśli chcesz dokonać naprawdę wartościowego zakupu, zdaj się na profesjonalny sklep z gramofonami.

W takim miejscu pracują pasjonaci, którzy znają się zarówno na nowoczesnych, jak i starych urządzeniach. Oryginały wyceniane są w zależności od popularności sprzętu oraz jego stanu. Jeśli gramofon sprzedawany jest jako sprawny, możesz mieć pewność, że został wyczyszczony i działa.

Budżet – ważny, choć wcale nie musi być duży

Wbrew obiegowym opiniom, kupno gramofonu wcale nie musi zrujnować twojego portfela. Oczywiście jeśli zapragniesz rzadkiego egzemplarza gramofonu z tubą, czy wysokiej klasy repliki zintegrowanej z meblem stylizowanym na antyk, musisz liczyć się ze sporym wydatkiem.

Walizkowy gramofon z lat 50 ubiegłego wieku nabędziesz jednak już za kwotę 500 zł, a współczesny, elektryczny, idealny na pierwszy sprzęt – za niecałe 300 zł. Dysponując kwotą 1500 zł, masz już całkiem dużo możliwości wyboru, które oczywiście poszerzają się, jeśli możesz i chcesz przeznaczyć na gramofon większą kwotę.