Nieznane Pompeje
Pompeje, miasto, które kojarzone jest przede wszystkim z wybuchem wulkanu Wezuwiusz w 79 roku naszej ery, który pogrzebał je pod zwałami dymu, popiołów, odbierając życie wszystkim mieszkańcom. Tragedia ta wciąż dostarcza pracy wielu archeologom, jednak zdaje się nadal pozostawać tajemnicą. Co można o nim powiedzieć? Liczne ciekawostki o pompejach mogą stać się tematem niesamowitych rozmów.
Miasto w cieniu wulkanu
Pompeje to miasto założone na przełomie IX i VIII wieku przed naszą erą, które zaliczyć można do jednego z największych miast Imperium Rzymskiego, które przyćmiewało nawet sam Rzym. Zlokalizowane u podnóża wulkanu Wezuwiusz było miastem portowym, a jego gospodarka opierała się na handlu, rolnictwie, uprawie oliwek i winorośli. Z każdym rokiem bogaciło się i kwitło.
Pierwszą katastrofą, jaka nawiedziła Pompeje, było trzęsienie ziemi. Dopiero po nich nastąpił wybuch Wezuwiusza, które pogrzebało miasto powstałe na stoku wzniesienia utworzonego z wulkanicznej lawy.
Tego możesz nie wiedzieć
Pompeje, o których wiele napisano i nakręcono, wciąż nie dały się poznać całkowicie. Wśród ciekawych rzeczy, jakie o nich wiemy, można wymienić między innymi:
• łaźnie – stanowiły ulubione miejsce spotkań pompejskich patrycjuszy; do tych zlokalizowanych pod miastem wstęp miały również kobiety,
• miasto otoczone było murem obronnym – jego długość wynosiła 3 kilometry,
• gigantyczne cmentarzysko, za jakie uznano Pompeje, zostało nazwane miejscem przeklętym,
• Pompeje jako zniszczone miasto zostały „odkryte” w 1711 roku przez wieśniaka kopiącego studnię,
• prace odkrywkowe na terenie Pompei rozpoczęły się w 1748 roku i trwają do dziś,
• mieszkańcy nie wiedzieli, że Wezuwiusz jest wulkanem – ta niewiedza doprowadziła do tego, że nie rozpoznali pierwszych oznak jego przebudzenia i przez to zginęli,
• erupcja wulkanu trwała przez trzy dni, a ogromna ilość pyłów dotarła do Syrii, Rzymu i Egiptu,
• podczas II wojny światowej Pompeje zostały zbombardowane, jednak budynki miasta zostały odbudowane.
Najnowsze komentarze