Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 2, 2021 in Rozrywka |

a group of people that are playing guitars

Książki, które musisz przeczytać przed ekranizacją filmową

Książki, które musisz przeczytać przed ekranizacją filmową

W obecnych czasach adaptacje filmowe są bardzo popularne. Produkcje takie jak “Harry Potter”, “Władca Pierścieni” czy “Zmierzch” zdobyły ogromną popularność zarówno wśród czytelników, jak i widzów. Dlatego też, jeśli jesteś miłośnikiem literatury i kina, warto przeczytać książki przed obejrzeniem ekranizacji. W ten sposób możemy porównać, jak twórcom udało się przenieść na duży ekran teksty literackie, jak również lepiej zrozumieć historie, które stoją za filmami. Oto kilka takich książek, które musisz przeczytać przed ekranizacją:

  1. “Bird Box” – autor: Josh Malerman

“Bird Box” to literacki thriller, który skupia się na postapokaliptycznym świecie, gdzie ludzie muszą pozostać w zamknięciu oraz poruszać się za każdym razem z zamkniętymi oczami. Powieść w sposób strzałowy przyciągnęła uwagę czytelników, a jej ekranizacja dostępna na platformie Netflix stała się hitem. Przed obejrzeniem filmu warto zanurzyć się w tajemniczy świat książki i poznać szczegóły historii.

  1. “Czarna Pantera: Dusze Dagu” – autor: Nnedi Okorafor

“Czarna Pantera: Dusze Dagu” opowiada historię Wakandy, tajemniczego i zaawansowanego technologicznie kraju w Afryce. W filmie “Black Panther” widowiskowe sceny oraz fascynujący świat Wakandy zostały zaprezentowane i zdobyły sympatię widzów na całym świecie. Jednakże, niezależnie od tego jak dobry jest film, warto sięgnąć po książkę, aby dowiedzieć się więcej o tle i postaciach przedstawionych w ekranizacji.

  1. “Big Little Lies” – autor: Liane Moriarty

“Big Little Lies” to bestsellerowa powieść kryminalna, która zyskała popularność dzięki ekranizacji w formie serialu telewizyjnego. Akcja książki rozgrywa się w spokojnym miasteczku, gdzie pozornie dobrze funkcjonujące życie mieszkańców skrywa mroczne tajemnice i napięcia. Przeczytanie książki pozwala na jeszcze głębsze zanurzenie się w historię i lepsze zrozumienie zawiłości relacji między bohaterami.

  1. “Wzgórze nadziei” – autor: Emily Brontë

Klasyczna powieść “Wzgórze nadziei” została przekształcona w film o tym samym tytule, który zdobył uznanie krytyków i widzów. Oryginalnie opublikowana w 1847 roku, ta romantyczna historia pełna namiętności i tajemnic została rówież doceniona przez współczesnych czytelników. Jeśli interesujesz się literaturą klasyczną, koniecznie sięgnij po tę powieść przed obejrzeniem filmu.

  1. “Martwe dusze” – autor: Nikołaj Gogol

“Martwe dusze” to klasyczna powieść rosyjska, która zdobyła rzesze czytelników na całym świecie. Jej adaptacje filmowe również cieszą się popularnością. Opowieść Gogola przedstawia losy głównego bohatera, Pawła Iwanowicza Cziczikowa, który podróżuje po Rosji w celu kupienia martwych dusz, czyli osób, które zmarły, ale nie zostały jeszcze usunięte z rejestrów. Przeczytaj tę powieść, aby lepiej zrozumieć tło i kontekst filmowych wersji adaptacji.

  1. “Dziennik cwaniaczka” – autor: Jeff Kinney

Seria “Dziennik cwaniaczka” jest adresowana przede wszystkim do młodszych czytelników, ale i dorośli niejednokrotnie znajdują w niej wiele zabawnych i wzruszających momentów. Ekranizacja tego cyklu książek przyniosła jeszcze większą popularność historii o przygodach Grega Heffleya. Jeśli jesteś fanem komediowych filmów dla całej rodziny, koniecznie sięgnij po książki przed obejrzeniem filmów.

  1. “Grzesznik” – autor: Tess Gerritsen

“Grzesznik” to thriller medyczny autorstwa Tess Gerritsen, który stał się podstawą do nakręcenia popularnego serialu telewizyjnego “Rizzoli i Isles”. Książka opowiada historię detektyw Jane Rizzoli i patolog Maura Isles, które prowadzą dochodzenie w sprawie seryjnego mordercy. Jeśli lubisz zagadki kryminalne i produkcje telewizyjne o tematyce detektywistycznej, z pewnością polubisz zarówno książkę, jak i serial “Rizzoli i Isles”.

Podsumowanie

Przed każdą ekranizacją warto sięgnąć po książkę, na której została oparta. Czytając oryginalne książki możemy spojrzeć na filmy pod kątem porównawczym oraz dostrzec różnice i podobieństwa między treściami literackimi a filmowymi. Osobiście polecam przeczytanie powyższych książek przed oglądaniem ich adaptacji, aby lepiej poznać światy i historie, które skradły serca czytelników i widzów na całym świecie.