Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 19, 2020 in Rozrywka |

photo of band playing on stage

10 najlepszych filmów animowanych dla dorosłych

10 Najlepszych Filmów Animowanych dla Dorosłych
Artykuł napisany przez doświadczonego copywritera.

Nie ma wątpliwości, że animowane filmy nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych stały się ogromnie popularne w ostatnich latach. Niektóre z nich poruszają ważne tematy społeczne, inne zmuszają nas do zastanowienia się nad własnymi złudzeniami, a jeszcze inne poruszają serca i otwierają nasze umysły. W tym artykule przedstawiam dziesięć najlepszych filmów animowanych dla dorosłych – tytułów, które dostarczą zarówno rozrywki, jak i głębokiej refleksji.

 1. “Księżniczka Mononoke” (1997)
  Ten film w reżyserii mistrza animacji Hayao Miyazakiego to oparta na folklore japońskim opowieść o konflikcie między człowiekiem a przyrodą. Przenikliwa analiza relacji człowieka z naturą i konsekwencji jego działań sprawiają, że “Księżniczka Mononoke” to absolutny must-see dla dorosłych publiczności.

 2. “Grave of the Fireflies” (1988)
  Ten film z gatunku animowanej tragedii, również reżyserowany przez Miyazakiego, opowiada historię młodego brata i siostry, którzy próbują przetrwać w Japonii w czasie II wojny światowej. “Grave of the Fireflies” to głęboka medytacja nad traumą i stratami wojennymi, która zapewni długotrwałe wrażenia.

 3. “WALL-E” (2008)
  Ten ujmujący i pełen nadziei film o robotach w reżyserii Andrew Stantona przedstawia postapokaliptyczną Ziemię po opuszczeniu jej przez ludzi. “WALL-E” to nie tylko przypomnienie o konieczności ochrony naszej planety, ale także wyciskacz łez i opowieść o miłości, która przetrwa wszelkie przeciwności losu.

 4. “Spirited Away” (2001)
  Miyazaki udowadnia swoje mistrzostwo filmem opartym na japońskiej mitologii. “Spirited Away” zabiera widza w magiczny świat duchów i staje się opowieścią o dorastaniu, odwadze i odnalezieniu swojej tożsamości. Nie tylko dla miłośników animacji, ale dla każdego, kto szuka mądrych i pięknych historii.

 5. “Persepolis” (2007)
  To animowany film autobiograficzny o Marjane Satrapi, opowiadający o jej młodości w Iranie i dojrzewaniu w czasie islamskiej rewolucji. “Persepolis” to poruszająca i wzruszająca opowieść o wolności, tożsamości i konsekwencjach życia w dyktaturze. Niezwykle ważny film, który powinien zainteresować każdego dorosłego widza.

 6. “Isle of Dogs” (2018)
  W reżyserii Wesa Andersona, ten film to oryginalna opowieść o wygnanych psach, którzy próbują razem przetrwać na wyspie śmieci w Japonii. “Isle of Dogs” to nie tylko wspaniała animacja i fascynująca opowiedź, ale również krytyczne spojrzenie na społeczeństwo i jego uprzedzenia.

 7. “Anomalisa” (2015)
  To film animowany dla dorosłych w reżyserii Charliego Kaufmana, który eksploruje tematy samotności, alienacji i depresji. “Anomalisa” jest technicznie innowacyjnym filmem, który porusza istotne kwestie emocjonalne w sposób, który gwarantuje, że widz nie pozostanie obojętny.

Wśród innych godnych uwagi filmów animowanych dla dorosłych warto wymienić również: “Fantastic Mr. Fox” (2009) reż. Wesa Andersona, “Wicked City” (1987) reż. Yoshiakiego Kawajiriego, “Your Name.” (2016) reż. Makoto Shinkai, “Paprika” (2006) reż. Satoshiego Kona, i “A Scanner Darkly” (2006) reż. Richarda Linklatera.

Wybierając któreś z tych filmów, otrzymujesz dużo więcej niż tylko animację. To filmowe arcydzieła, które potrafią wzruszyć, zainspirować i skłonić do refleksji. Dla każdego, kto kocha sztukę, ceni głębię treści i docenia innowacyjne techniki animacyjne, te dziesięć filmów animowanych dla dorosłych stanowi absolutne must-see.