Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 12, 2020 in Rozrywka |

Group of Four Men Rock Band

10 filmów historycznych, które warto obejrzeć

10 filmów historycznych, które przeniosą cię w inne czasy

Czasy starożytne, średniowieczne czy współczesne – każda epoka ma w swoim dorobku filmy, które dzięki swoim kreacjom i umiejętnościom reżyserów potrafią przenieść nas w odległe czasy. Poniżej znajdziesz listę dziesięciu filmów historycznych, które warto obejrzeć i które pozwolą ci poczuć ducha minionych czasów.

Hollywoodzkie arcydzieła, które każdy powinien zobaczyć

  1. “Ben-Hur” (1959) – To jeden z najbardziej znanych filmów epoki “Złotej Ery” Hollywood. Opowieść o życiu tytułowego bohatera, niewolnika, który walcząc o swoje prawa, staje przed wielką szansą odegrania roli w historii. Reżyseria Williama Wylera, przepiękne sceny batalistyczne oraz wspaniałe aktorstwo sprawiają, że warto obejrzeć ten film.

  2. “Gone with the Wind” (1939) – Czerpiący z oryginalnej powieści Margaret Mitchell, ten film opowiada o czasach amerykańskiej wojny domowej. Świetna gra aktorska oraz oszałamiające sceny bitewne sprawiają, że “Przeminęło z wiatrem” jest jednym z najbardziej wpływowych filmów wszech czasów.

  3. “Lawrence z Arabii” (1962) – David Lean wyreżyserował ten niezapomniany film o brytyjskim oficerze T.E. Lawrence’u podczas I wojny światowej. Pełen emocji i dramatyzmu, obraz ten zdobył aż siedem Oscara i do dzisiaj uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł w historii kina.

  4. “Schindler’s List” (1993) – Reżyser Steven Spielberg przenosi nas w czasy Holocaustu,dzieląc się historią niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera, który zawiązuje sojusz z nazistowskim reżimem, aby ocalić setki Żydów. Ten film, zdobywca siedmiu Oscarów, jest nie tylko dziełem sztuki, ale również edukacyjną lekcją historii.

  5. “Braveheart” (1995) – Mel Gibson wciela się w postać szkockiego bohatera Williama Wallace’a, który przeciwstawia się angielskiemu okupantowi. Ten film nie tylko wpłynął na kinową kulturę, ale również na polityczne dążenia Szkotów do niezależności.

  6. “Gladiator” (2000) – Ridley Scott mistrzowsko odtwarza atmosferę starożytnego Rzymu w tym filmie, który opowiada historię rzymskiego generała Maximusa Decimusa Meridiusa. Ten film zyskał międzynarodowy rozgłos i zdobył pięć Oscarów, w tym za najlepszy film.

  7. “The Pianist” (2002) – Przełomowe dzieło w filmografii Romana Polańskiego, opowiada historię polskiego pianisty Władysława Szpilmana, który przeżył warszawskie getto w czasie II wojny światowej. To wzruszające i inspirujące dzieło, które pozostaje w pamięci na zawsze.

Filmy europejskie, które zmieniły oblicze kinematografii

  1. “Aguirre, Gniew Boga” (1972) – Werner Herzog przenosi nas do XVI wieku, opowiadając historię zdeterminowanego hiszpańskiego konkwistadora Aguirre, który szuka legendarnej krainy El Dorado. Ten film jest jednym z najbardziej wpływowych dzieł reżysera i stawia pytania o granice ludzkiej ambicji.

  2. “Danton” (1983) – Andrzej Wajda ukazuje dramatyczne wydarzenia rewolucji francuskiej, koncentrując się na postaci Georges’a Dantona, jednego z czołowych przywódców ruchu. Ten film jest nie tylko pięknym dziełem sztuki, ale również mocnym przypomnieniem o znaczeniu wolności.

Wybierając jeden z tych filmów, masz gwarancję, że obudzisz w sobie ciekawość historyczną i wejdziesz do świata innych czasów, które kształtowały naszą przyszłość. Niezależnie od preferencji filmowych warto zaznajomić się z tymi dziełami, które są prawdziwymi perełkami wśród filmów historycznych.